امروز قصد داریم یکی دیگر از شاهکارهای طبیعت را به شما معرفی کنیم این شاهکار بعد از اورست دومین اثر طبیعی ایران می باشد. این اثر چشمه باداب سورت نام دارد که به عنوان یکی از زیباترین چشمه های جهان و پرطرفدارترین مکان های دیدنی ایران  محسوب می شود. چشمه‌های باداب سورت در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد. چشمه های باداب سورت از سمت شمال به ارتفاعات و تپه‌های پوشیده شده از جنگل‌ با درختان سوزنی برگ ختم میشود و از جنوب مشرف به دره‌های پایین دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ها است.در غرب آن را نیز روستای اروست قرار دارد. باداب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدت اثر است تور مازندران می باشد.
چشمه‌های باداب سورت در سال ۱۳۸۷ به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران ثبت شد. در سال ۱۳۸۷، کوه دماوند، چشمه های باداب سورت و سرو ابرکوه به عنوان سه اثر طبیعی توسط سازمان میراث فرهنگی ثبت شدند. چشمه‌های باداب سورت بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان ثبت جهانی شده است<span dir="LTR" 13px;"="">.

ویژگی‌ها
چشمه‌های باداب سورت
شامل دو چشمه می باشد. دو چشمه که از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب کاملا با یکدیگر متفاوت هستند.یکی از این چشمه ها چشمه ای پرآب است که دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدودا ۱۵ متر است و از عمق زیادی برخوردار است که معمولا درفصل تابستان برای شنا کردن استفاده می‌شود و برای درمان دردهای کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و مخصوصا سردرد میگرن بسیار سودمند است. همچنین این چشمه به علت شور بودن در فصل زمستان یخ نمی‌زند. چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته است. جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچه‌ی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده است. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبه‌ی اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژه قرارگیری چشمه در دامنه کوهستان و چشم‌اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است.

ویژگی‌های زمین‌شناسی
 
چشمه باداب سورت اروست از نوع ژئوپارک محسوب شده و همزمان با آخرین چین خوردگی البرز درپلیوستوسن و پلیوسن (دوران چهارم زمین‌شناسی) شکل گرفته است.بهترین زمان بازدید
بهترین زمان جهت سفر به چشمه های باداب سورت اردیبهشت ماه می باشد . دیدار حوضچه های باداب سورت در این فصل زیبا خستگی را از تن گردشگران بیرون می‌کند و چشمان کنجکاو و حقیقت‌جو در کنکاش مناظر طبیعی جنگلی و کوهستانی پیرامون تا دوردست‌ها مبهوت و خیره می‌ماند. خیال انگیزترین صحنه‌های منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشید است که تلالو نور خورشید در حوضچه‌ها و انعکاس نور آنها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف، جلوه‌های تحسین برانگیزی را از موهبت خداوندی به جلوه می‌گذارد که این چشم‌اندازهای روح‌نواز هیچگاه از روح و ذهن فراموش نمی‌شود و بارها و بارها طبیعت دوستان را به تماشای خود فرامی‌خواند.چشمه های باداب سورت در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شده‌اند و در کشور ایران بی نظیر هستند.در کشورهای ترکیه، آمریکا و نیوزلند چشمه‌هایی شبیه به چشمه های باداب سورت وجود دارد.
راه‌های دسترسی
 برای رسیدن به چشمه های باداب سورت از شهر تهران میتوانید از یکی از دو مسیر زیر استفاده کنید که البته جاده‌های استان سمنان مسافت کمتری دارد و امن تر نیز هست اما جاده‌های استان مازندران به مراتب زیباتر هستند:
مسیر ۱: تهران - سمنان - مهدیشهر- شهمیرزاد- فولادمحله - سه راه تلمادره - روستای اروست - باداب سورت
مسیر ۲: تهران - ساری - کیاسر - سه راه تلمادره - روستای اروست - باداب سورت
از شهرهای سمنان و ساری تا روستای اروست جاده کاملا آسفالت می باشد و از این روستا تا چشمه های شگفت انگیز باداب سورت که در یک کیلومتری شرق این روستا واقع شده، جاده خاکی است.

 مسیر چشمه‌ها
بعد از اینکه به تلمادره رسیدید، یک پاسگاه پلیس خواهید دید  که جاده روبروی این پاسگاه به سمت اروست می‌رود. در این مسیر از روستاهای پشرت، کوات و قلعه‌سر می گذرید و در نهایت به یک سه راهی می‌رسید که به سه خط معروف است (سه راهی اروست - مالخواست - باداب سورت). متاسفانه اکثر افراد در این قسمت دچار اشتباه می‌شوند! مسیر سمت چپ  که آسفالته است پس از ۲ کیلومتر به روستای زیبای اروست می‌رسد و مسیر آسفالته سمت راست هم به روستای مالخواست ختم می‌شود. اما مسیر مستقیم که خاکی است و البته در حریم روستای اروست واقع است به سمت چشمه ها می‌رود.
این مسیر خاکی را باید حدود ۳ کیلومتر طی کنید. اگر این مسیر را تا انتها طی کنید، ممکن است به روستای دیگری برسید. پس از طی حدود ۳ کیلومتر در این مسیر خاکی برای رسیدن به چشمه‌ها دو راه وجود دارد که هر دو نیز خاکی است و در سمت چپ جاده قرار دارند و از نظر کیفیت فرق چندانی با هم ندارند. یکی از آن‌ها که دورتر است، قدیمی و دیگری جدید و البته خصوصی بوده که متعلق به یک معدن متروکه است و در مسیرتان اول به این جاده برمی‌خورید. در صورت عدم تمایل می‌توانید به راه‌تان ادامه دهید تا به مسیر قدیمی و عمومی برسید. هر دوی این مسیرها به بالای تپه‌ای می‌رسند که چشمه‌ها روی آن واقع است.
اگر قصد عبور از جاده خصوصی را دارید، باید سمت چپ جاده خاکی‌ای  را نظاره گر باشید که از سه خط طی کردید تا به یک استخر ذخیره آب کشاورزی برسید. کنار این استخر محل پارک خودرو و یک جاده خاکی سر بالایی وجود دارد که همان جاده معدن است. البته باید آن را تا چشمه‌ها پیاده طی کنید مگر اینکه از خودروی شاسی بلند استفاده کنید. به علت وجود معدن سنگ متروکه باید مراقب ریزش سنگ از بالای کوه باشید. اما تاکنون گزارشی از ریزش ارائه نشده است. در صورت بی احتیاطی، خود فرد خاطی مسول است.
پس از آن که این جاده خاکی سر بالایی و خصوصی را طی کردید به یک کانکس نگهبانی می‌رسید که از آن به بعد ورود خودرو ممنوع است. ۳۰ متر جلوتر از آن کیوسک، چشمه‌ها قرار دارند.
کسانی که برای یک شب قصد اقامت در این منطقه را دارند، می‌توانند به طور رایگان از حسینیه روستای اروست استفاده کنند.

تور مازندران - هتل های ساری -هتل های شمال ایران -سایر مکان های دیدنی ساری