امروز شما را با گنجینه‌ای بی‌نظیر از آبشارهای زیبا آشنا خواهیم کرد. تنگه رغز که در استان فارس و در 30 کیلومتری شهر داراب قرار دارد مجموعه‌ای ست بی‌نظیر از آبشارهای متنوع و چشمه‌هایی با آب زلال و شفاف که از جاذبه های محبوب در تور شیراز محسوب می شود. این تنگه سر جمع دارای 64 آبشار است که از این 64 آبشار 14 آبشار مورد استفاده مردم است. تنگه رغز در دل کوه و میان صخره ها محصور شده است.و از جمله مکان های دیدنی بکر و بی نظیر ایران می باشد
رغز در لغت به معنای راه بکر و لغزنده است. آبشار های رغز دارای ارتفاعات متفاوتی هستند که بلندترین آن 65 متر و کوتاهترین آن 6 متر است و مابقی آبشارها با پرش از روی آن و افتادن در آب قابل گذر است. حوضچه های رغز نیز دارای عمق های متفاوتی است. عمیق ترین حوضچه عمقی در حدود 20 متر دارد و کم عمق ترین حوضچه عمقی در حدود 6 متر دارد. با رسیدن به آخرین آبشار جنوبی به ارتفاع 35 متر تنگه رغز به انتها می رسد.

از سرچشمه نیز بدون استفاده از وسایل مخصوص امکان بازدید از چند حوضچه و آبشار وجود دارد و در نهایت با رسیدن به آبشاری به ارتفاع 23 متر کوه پیمایی بدون وسایل مخصوص پایان می‌یابد و برای دیدن بقیه حوضچه ها و آبشار ها نیاز به تور لیدر و وسایل مخصوص کوهنوردی است.مهم ترین آبشار تنگه رغز وداع نام دارد. آبشاری با ارتفاع 46متر و عمق حوضچه زیر آن 10متر است برای فرود از این آبشار به طناب مخصوص کوهنوردی نیاز است. برای رفتن به تنگه رغز ابتدا خود را باید به شهر داراب استان فارس برسانید، بعد از طی کردن مسافتی، در حدود 35 کیلومتری جاده داراب-شیراز به گردنه دراکویه می‌رسید. مسیر خاکی از اینجا شروع می‌شود. سوار نیسان می‌شوید و پس از گذشتن از منطقه کوه درختی در سمت چپ و مسیری در حدود 2 ساعت مسیر خاکی به اتمام می‌رسد و پیمودن ادامه مسیر با پای پیاده آغاز میشود. از سمت راست جاده که شروع به پیاده روی کنید به چشمه بیدک می‌رسید. ادامه مسیر پاکوب بدون شیب است. رفته رفته شیب بیشتر می شود و سپس سراشیبی است و با عبور از روی سنگ های بزرگ در نهایت در مسیری بدون شیب به چشمه می رسید.

نکات مهم برای رفتن به تنگه رغز:

1-      آب این منطقه سرد است و نیاز به کاپشن و یا لباس غواصی است که پیشنهاد ما استفاده از لباس غواصی است.

2-      از دمپایی یا کفش های جلو باز استفاده نکنید.

3-      داشتن جلیقه نجات ضروری است.

4-      بهترین زمان برای رفتن به این دریاچه اواخر اردیبهشت تا اوایل مهر ماه است.

5-      مکان اقامتی در خود تنگه وجود ندارد و برای اقامت باید به شهر داراب بازگردید.

تور شیراز - هتل های شیراز - سایر مکان های دیدنی شیراز